Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»
Archivy

ForActiv Brno – Aktuality

OTEVÍRACÍ DOBA O VELIKONOCÍCH

01.04.2021

PÁTEK 2.4.2021 ZAVŘENO
SOBOTA 3.4.2021 ZAVŘENO
PONDĚLÍ 5.4.2021 ZAVŘENO
Hezké Velikonoce Vám přeje Tým Foractiv – Brno.


VÁNOČNÍ OTEVIRÁCÍ DOBA

16.12.2020

STŘEDA 23.12. 9:00-18:00
ČTVRTEK 24.12. ZAVŘENO
PÁTEK 25.12. ZAVŘENO
SOBOTA 26.12. ZAVŘENO
PONDĚLÍ 28.12. 9:00-18:00
ÚTERÝ 29.12. 9:00-18:00
STŘEDA 30.12. 9:00-18:00
ČTVRTEK 31.12. ZAVŘENO

PÁTEK 1.1. 2021 ZAVŘENO
SOBOTA 2.1.2021 ZAVŘENO
PONDĚLÍ 4.1. 2021 9:00-18:00

Příjemné prožití vánočních svátků, šťastný nový rok, mnoho štěstí, zdraví, osobních a pracovních úspěchů Vám přeje Tým Foractiv – Brno.


Nový král je tady! Představujeme Nexgen® PRO s trávicími enzymy

11.12.2020

NEXGEN® PRO +DIGESTIVE ENZYMES

Doplněk stravy. Prémiový all-in-one multivitamín s obsahem bioaktivních forem vitamínů, organicky vázaných minerálů, bioaktivních enzymů, živých probiotických kultur a rostlinných extraktů = 38 biologicky aktivních složek v prověřeném a vyváženém poměru. Sofistikovaná formulace produktu vychází z přírodního modelu, kde se jednotlivé vitamíny a minerály obvykle nevyskytují izolovaně, ale vždy v kombinaci s důležitými organickými nosiči, fytonutrienty, živými kulturami, enzymy a dalšími bioaktivními faktory. Maximální využitelnost je garantována nejen kvalitou a čistotou použitých zdrojů, ale také díky tzv. dělenému systému dávkování. NEXGEN® PRO + DIGESTIVE ENZYMES je kompletně vyrobený ve Velké Británii.

NEXGEN® PRO +DIGESTIVE ENZYMES ALL-IN-ONE

  1. Prémiový multivitamín – vyvážená kombinace všech důležitých vitamínů v bioaktivní formě: vitamín D3, vitamín C, vitamín K2-MK7, B-komplex, vitamín B12, vitamín A, vitamín E, koenzym Q10, quercetin a další vitamíny.
  2. Prémiový multiminerál – vyvážená kombinace důležitých minerálů v organické/chelátové formě: hořčík, zinek, měď, chrom, mangan, selen..
  3. Bioaktivní enzymy – vyvážená kombinace důležitých enzymů v bioaktivní formě: Proteáza, Laktáza, Alfa-Amyláza, Lipáza, Celuláza.
  4. Směs živých kultur – vyvážená kombinace důležitých probiotických kultur (4 zdroje): Bacilus coagulans. Bifidobacterium bifidum, Lactobacilus rhamnosus, Lactobacilus acidophilus
  5. Rostlinné extrakty – optimalizovaný obsah důležitých rostlinných extraktů (fytonutrienty a antioxidanty): extrakt ze zeleného čaje, extrakt z hroznových jader, extrakt z kořene Macy, extrakt ze skořicové kůry, extrakt z černého pepře.

ZAMĚŘENÍ PRODUKTU

  • RESTART (SPORT, WELLNESS)
  • Zdroj důležitých mikro-nutrientů, enzymů a probiotických kultur
  • Podpora trávení, metabolizmu a optimálního vstřebávání živin
  • Celkový restart pro více energie a rychlejší regeneraci
  • Pravidelná kůra při nadměrné fyzické námaze a přetížení
  • Podpora rychlejší rekonvalescence (po operaci, nebo po zranění)
  • Před a během náročnějších period (cestování, expedice, atd…)

NEXGEN® PRO +DIGESTIVE ENZYMES = 38 BIOLOGICKY AKTIVNÍCH SLOŽEK

JEDINEČNÝ OBRANNÝ ŠTÍT – Každá dávka obsahuje obranný štít ve formě 500 % DDD (doporučená denní dávka) vitamínu D3, 300 % DDD vitamínu C, 150 % DDD zinku ve formě chelátu, 100 % DDD vitamínu A, dále vitamín E, komplexní směs bioaktivních enzymů, komplexní směs živých kultur, včetně všech dalších důležitých kofaktorů (vitamíny, minerály a fytosteroly).

ENZYMY A METABOLICKÝ RESTART – Každá dávka obsahuje kvalitní směs bioaktivních enzymů, vyrobených šetrnou metodou fermentace: Proteáza, Laktáza, Alfa-Amyláza, Lipáza, Celuláza. Tyto enzymy jsou zodpovědné za katalýzu a řízení biochemických reakcí v procesu odbourávání a štěpení živin.

FYZICKÝ VÝKON A ENERGETICKÝ METABOLIZMUS –  V případě, že chcete mít v těle hodně energie, je naprosto nezbytné aby fungovaly vaše buněčné plíce – mitochondrie, které jsou zodpovědné za produkci buněčné energie ATP. Proto obsahuje každá dávka optimální formy a poměry všech důležitých vitamínů skupiny B, včetně vitamínu B12 ve formě methylkobalaminu, dále koenzym Q10, inositol, organicky vázaný hořčík (chelátová vazba) a další důležité kofaktory.

REGENERACE A ROVNOVÁHA – Každá dávka obsahuje 500 % DDD vitamínu D3, kompletní ZMA = 150 % DDD zinku v chelátové vazbě, 53 % DDD hořčíku v chelátové vazbě, 1429 % DDD vitamínu B6, dále 100 % DDD mědi v chelátové vazbě, extrakt z kořene Maca a další důležité kofaktory.

ŽIVÉ KULTURY A OBNOVA MIKROFLÓRY – Každá dávka obsahuje kvalitní čtyřsložkovou směs živých kultur složenou z dobrých bakterií, které jsou velmi důležité pro všechny naše sliznice a především pro zažívací trakt: Bacilus coagulans, Bifidobacterium bifidum, Lactobacilus rhamnosus, Lactobacilus acidophilus.

NORMÁLNÍ HLADINA GLUKÓZY – Každá dávka obsahuje 250 % DDD organicky vázaného chromu (chelátová vazba), dále extrakt ze skořice a organicky vázaný hořčík (chelátová vazba).

VNITŘNÍ OČISTA A HOMOCYSTEIN – Homocystein je jeden z nejdůležitějších ukazatelů vnitřní rovnováhy organizmu. Vysoká hladina homocysteinu v krvi může vést k závažným problémům a zpomalené regeneraci, popř. rekonvalescenci. S normální hladinou homocysteinu souvisí dostatečný příjem kyseliny listové (300 % DDD v produktu), vitamínu B12 (4000 % DDD v produktu) a vitamínu B6 (1429 % DDD v produktu).

VITAMÍN K2 (MK7) A KREVNÍ OBĚH – Vápník by měl být uložen v kostní tkáni, na jeho transportu z krevního oběhu a stěn cév má svůj významný podíl vitamín K. Každá dávka obsahuje 100 % DDD vitamínu K2-MK7. Jedná se o biologicky aktivní formu vitamínu K2-MK7, vyrobenou fermentační technologií.

DŮLEŽITÉ MINERÁLY V ORGANICKÝCH FORMÁCH (CHELÁT, CHELÁTOVÁ VAZBA) – Vybrané minerály: zinek, měď, mangan, hořčík, selen a chrom jsou zastoupeny v exkluzivní organické formě. Chelátová vazba (organická forma) představuje vazbu minerálu na organický nosič (aminokyselina, kyselina citronová atd..). Chelát představuje formu minerálu, ve které je minerál zabudován v listech rostlin a dalších organizmů (viz. špenát, salát atd.).

NEXGEN® PRO +ENZYMES = ŠPIČKOVÁ VYUŽITELNOST

DĚLENÝ SYSTÉM DÁVKOVÁNÍ PRO MAXIMÁLNÍ VYUŽITELNOST A MINIMÁLNÍ ZTRÁTY – Denní dávka je na základě nejnovějších vědeckých poznatků rozdělena do čtyř průběžných dávek (1 kapsle 4 x denně, vždy s jídlem), tak aby bylo tělo optimálně a rovnoměrně zásobeno v průběhu celého dne = maximální využitelnost + minimální ztráty (naše tělo není uzpůsobeno k tomu přijmout plnou dávku v jedné jednorázové tabletě = ztráty močí). Nexgen® PRO +ENZYME tak nabízí sofistikované řešení „děleného“ multivitamínu ve formě kapslí, který byl sestaven pro průběžné dávkování během dne. I když je celý výrobní proces nákladnější, tedy pokud srovnáte například masovou výrobu jedné tablety (nejnižší náklady) versus dělená denní dávka ve čtyřech kapslích, je pro společnost Reflex Nutrition vždy na prvním místě využitelnost, kvalita a zdraví.

FORMA KAPSLÍ (TOBOLEK) BEZ BALASTNÍCH POJIV – Maximální biodostupnost produktu je garantována nejen špičkovou kvalitou použitých surovin, ale také čistotou, tedy minimalizovaným obsahem problematických balastních aditiv a nulovým obsahem balastních pojiv (lepidel). Proto je využita forma kapslí (tobolek) s obsahem volně loženého prášku (NE lepené tablety, lisované pod vysokým tlakem, obsahující vysoký podíl tzv. pomocných (balastních) látek, které mohou tvořit až 70% obsahu). Forma kapslí umožňuje také minimální ovlivnění kvality multivitamínového prášku (premixu), který je šetrně zapouzdřen v želatinové kapsli a navíc uložen v blistru, tak aby došlo k minimálnímu znehodnocení jednotlivých bioaktivních složek.


03.12.2020

Poslední měsíc v roce je vhodné zaměřit se na podporu trávícího systému.

Nejen díky vánočním svátkům a zvýšené konzumaci všemožných pochutin, ale i proto, že v zažívacím traktu sídlí největší část našeho imunitního systému. Konkrétně v tlustém střevě, kterému se také někdy přezdívá druhý mozek.

Je to proto, že je pomocí speciální nervové soustavy s mozkem těsně propojené. Platí pak, že pokud nemáme v pořádku zažívání, nejsme ani v psychické pohodě. A naopak.

Pro podporu zažívání jsou vhodná synbiotika (prebiotika a probiotika dohromady, eventuelně s dalšími podpůrnými látkami). Vybírat můžete z řady Viridian Synerbio. 

Mezi další doplňky na podporu zažívání patří na příklad Betaine HCL, Peppermint Oil Plus nebo Organic Digestive Elixir.

 


26.11.2020

Vážení zákazníci, na naší prodejně jsme od dnešního dne 26.11. do 28.11 spustili akci díky, které při každém nákupu nad 1000kč obdržíte Reflex – Vitamin D3 zcela ZDARMA!

Těšíme se na Vaši návštěvu,

tým ForActiv – Brno.


Vyberte si z širokého spektra doplňků s vitamínem D

20.11.2020

Doplňky s kvalitním rostlinným vitamínem D pro celou rodinu

 

 

Viridikid Vitamin D Drops 400iu 30ml  Pro děti  Původ
 – Vitamín D3 v tekuté formě určený pro děti
– Obohacený o přírodní pomerančový olej, díky kterému má příjemnou a lahodnou chuť

 

Rostlinný původ 10 µg D3 (200 % DDD) Viridikid Vitamin D naleznete zde >>>
Vitamin D3 400iu

90 kapslí

 Pro dospělé  Původ
 – Vysoce využitelná, biologicky aktivní forma vitamínu D3

– Vitamín D pro každý den

Rostlinný původ 10 µg D3 (200 % DDD) Vitamín D3 400iu naleznete zde >>>
Vitamin D3 1000iu

90 kapslí

 Pro dospělé  Původ
 – Biologicky aktivní forma vitamínu D
– Extrahovaný z lišejníku
– Vysoká dávka
Rostlinný původ 25 µg (500 % RHP) Vitamín D3 1000iu naleznete zde >>>
Vitamin D3 2000iu

60 kapslí

Pro dospělé Původ
– Biologicky aktivní forma vitamínu D
– Extrémně vysoký obsah účinné látky
– Stačí jedna kapsle obden
Rostlinný původ 50 µg

(1000 % RHP)

Vitamín D3 2000iu naleznete zde >>>
Vitamin D Organic

60 kapslí

Pro dospělé Původ
– Vitamín D2 v BIO kvalitě
– Získaný z extraktu žampionu výtrusého
Rostlinný původ 10 µg (400iu ) 200 % RHP* Vitamín D2 Organic naleznete zde >>>
Liquid Vitamin D3 2000iu 50 ml Pro dospělé Původ
– Tekutý vitamín D3
– Olej ze slunečnicových semínek a pomeranče
Rostlinný původ 25 µg (500 % DDD) Liquid Vitamin D3

naleznete zde >>>

 


Nepodceňujme důležitost spánku, díl 2. – Jak zlepšit spánkový režim a zlepšit kondici a výkon

19.11.2020

V minulém článku jsme si ukázali, že kvalita spánku je pro naše zdraví minimálně stejně důležitá jako zdravá strava a pravidelné cvičení. Výzkumy ukazují, že špatný spánek může mít negativní vliv na hormonální hladiny, mozkové funkce i fyzickou výkonnost. Může také přispívat k přibírání hmotnosti a rozvoji některých chronických onemocnění. Naproti tomu lidé, kteří ho mají dostatek, konzumují během dne méně kalorií a snáze tak udržují tělesnou hmotnost, jsou fyzicky i psychicky výkonnější a celkově mají lepší zdravotní stav. Níže si ukážeme několik tipů, jak můžete přirozeně podpořit kvalitu vašeho spánku.

Během dne se více vystavujte světlu

Vaše tělo má své vnitřní přirozené hodiny, které jsou označovány jako cirkadiální rytmus. Ten ovlivňuje mozek, tělo a hormony, a říká organismu, kdy je čas být vzhůru a kdy spát. Přirozené sluneční světlo nebo jasné světlo během dne pomáhá k udržování správného cirkadiálního rytmu. To zlepšuje nejen denní energii, ale také podporuje kvalitu a délku nočního spánku. U lidí s problémy s nespavostí zlepšila denní expozice jasnému světlu kvalitu a délku spánku a zároveň zkrátila čas potřebný k usnutí. [1] Podobná studie dospěla k závěru, že 2 hodiny expozice jasnému světlu během dne prodloužily délku spánku o 2 hodiny a jeho účinnost se zvýšila o 80 %. [2] Přestože se většina studií věnuje spíše osobám, které mají problémy se spánkem, denní expozice jasnému světlu vám s největší pravděpodobností prospěje i v případě, že máte průměrný spánek.

Večer blokujte tzv. modré světlo

Expozice jasnému světlu během dne je přínosná, ale ve večerních hodinách má opačný účinek. Opět je to kvůli vlivu světla na váš cirkadiální rytmus. Jasné světlo ve večerních hodinách přinutí mozek myslet si, že je stále den. To vede ke snížení hladin hormonu melatoninu, který pomáhá relaxovat a hluboce spát. [3] Modré světlo, které vydávají elektronická zařízení jako smartphony nebo počítače, je v tomto ohledu nejhorší. Existuje ale několik způsobů, kterými můžete večerní expozici modrému světlu snížit:

  • Noste brýle, které blokují modré světlo.
  • Stáhněte si aplikaci, jako je např. f.lux, která blokuje modré světlo ve vašem počítači.
  • Blokujte modré světlo na svém telefonu (jsou k dispozici aplikace pro iPhone i Android)
  • 2 hodiny před spaním vypněte všechna silná světla a přestaňte sledovat televizi
  • Noste brýle, které blokují modré světlo

V pozdějších hodinách se vyhněte konzumaci kofeinu

Kofein má řadu výhod a může zlepšovat soustředění, energii nebo sportovní výkon. Při konzumaci v pozdějších částech dne však tato látka stimuluje nervový systém a může tak zabránit tělu, aby se večer nebo v noci přirozeně uvolnilo. Konzumace kofeinu až 6 hodin před spánkem může výrazně zhoršit kvalitu spánku. [4] Hladiny kofeinu v krvi přitom mohou být zvýšené po dobu 6 – 8 hodin. Pokud tedy máte potíže se spánkem, nepijte kávu později než ve 14 – 15 hodin.

Dejte si pozor na nepravidelný nebo dlouhý spánek během dne

Zatímco krátké zdřímnutí (tzv. power nap) je prospěšné, dlouhý nebo nepravidelný spánek během dne může negativně ovlivnit noční spánek. Opět je to proto, že má vliv na cirkadiální rytmus, kvůli čemuž pak večer můžete mít problém s usínáním. Studie ukázala, že zatímco zdřímnutí trvající 30 minut nebo méně může přes den podpořit mozkové funkce, delší zdřímnutí může mít negativní vliv na váš spánek a zdraví. [5] Některé studie však ukazují, že u osob, které jsou na spánek přes den zvyklé, nedochází k zásadnímu zhoršení kvality nočního spánku. Účinky tak budou značně individuální. Pokud tedy nemáte problémy s večerním usínáním ani s kvalitou nebo délkou spánku, nemusíte se zdřímnutí přes den nezbytně nutně vyhýbat.

Choďte spát a vstávejte v pravidelných časech

Cirkadiální rytmus těla funguje v pravidelném cyklu a přizpůsobuje se východu a západu slunce. Pravidelností času usínání a probouzení je proto možné podpořit dlouhodobou kvalitu spánku. Studie totiž ukázaly, že nepravidelný spánek může ovlivňovat cirkadiální rytmus a hladiny melatoninu, který má vliv na usínání a kvalitu spánku. Bylo také prokázáno, že jedinci, kteří o víkendech chodili spát v pozdějších hodinách, měli celkově nižší kvalitu spánu. [6] Pokud tedy máte problémy se spánkem, zkuste chodit spát a vstávejte v pravidelných časech. Po pár týdnech možná už nebudete ani potřebovat budík.

Zvažte zařazení vybraných doplňků výživy

Některé doplňky výživy vám mohou pomoci relaxovat a usnout:

  • Glycin – několik studií ukazuje, že užívání 3 gramů této aminokyseliny může zlepšit kvalitu spánku. [8]
  • Kozlík lékařský – kořen kozlíku lékařského vám může pomoci usnout a zlepšit kvalitu spánku – před spaním užívejte 500 mg. [9]
  • Hořčík – odpovídá za více než 600 reakcí ve vašem organismu, může podpořit relaxaci a zvýšit kvalitu spánku. [10]
  • L-theanin – aminokyselina, které podporuje relaxaci a spánek – užívejte 100 – 200 mg před spaním. [11]
  • Levandule – bylina s mnoha zdravotními účinky, má uklidňující účinky a podporuje usínání – užívejte 80 – 160 mg extraktu s 25 – 45 % linaloolu. [12]

Vyzkoušejte, který z těchto doplňků vám nejlépe vyhovuje. V kombinaci s ostatními strategiemi totiž mohou být správně zvolené doplňky výživy výraznou pomocí při problémech se spánkem.

Nepijte alkohol

Už pár skleniček alkoholu může negativně ovlivnit spánek a hormony. Alkohol může zesilovat příznaky spánkové apnoe, způsobovat chrápání a narušovat spánkové vzorce. Ovlivňuje také produkci melatoninu, který hraje klíčovou roli v udržování správného cirkadiálního rytmu.  Konzumace alkoholu také snižuje noční produkci růstového hormonu (HGH), který má vliv na cirkadiální rytmus i další klíčové funkce organismu. [13]

Optimalizujte prostředí v ložnici

Prostředí v ložnici je jedním z důležitých faktorů pro kvalitní spánek. Mezi faktory, na které byste si měli dát pozor, patří teplota, hluk, vnější osvětlení nebo uspořádání nábytku. Studie ukázaly, že hluk a světlo z vnějšího prostředí mohou snižovat kvalitu spánu a způsobovat dlouhodobé zdravotní problémy. [14]

Dalším klíčovým faktorem je teplota. Podle některých studií ovlivňuje teplota v ložnici spánek více než vnější hluk. Zvýšená tělesná teplota a teplota v ložnici mohou snižovat kvalitu spánku a zvyšovat bdělost. Jako ideální teplota se pro většinu lidí jeví přibližně 20° C, ale záleží také na individuálních preferencích. [15] Chcete-li tedy optimalizovat prostředí své ložnice, zkuste minimalizovat vnější světlo a hluk, nastavte teplotu kolem 20° C a ujistěte se, že je vaše ložnice klidné, čisté a příjemné místo.

Pozdě večer už nejezte a nepijte

Jídlo pozdě večer může ovlivnit kvalitu spánku a přirozenou produkci melatoninu a růstového hormonu. Váš spánek může ovlivňovat také složení vašeho večerního jídla. Jedna ze studií ukázala, že jídlo s vysokým obsahem sacharidů konzumované 4 hodiny před spaním pomohlo s rychlejším usínáním. [16] Jiná studie zase ukázala, že jídelníček s nízkým obsahem sacharidů také vedl ke zlepšení spánku. Zdá se tedy, že sacharidy nebudou v rámci kvality klíčovým faktorem a bude záležet spíše na individuálních preferencích. [17]

Nokturie je lékařský termín pro nadměrné noční močení, které ovlivňuje kvalitu spánku i denní energii. Hlavní příčinou nadměrného močení v noci je příjem velkého množství tekutin před spaním. I když je hydratace důležitá, omezte příjem tekutin 1 – 2 hodiny před spaním. [18]

Večer relaxujte a zklidněte mysl

Mnoho lidí má večerní rutinu, která jim pomáhá uvolnit se a lépe usnout. Ukázalo se, že relaxační techniky před spaním zvyšují kvalitu spánku a mohou být účinnou pomůckou při léčbě nespavosti. Mezi nejčastěji užívané strategie patří poslech relaxační hudby, čtení knih, horká koupel, meditace, hluboké dýchání nebo vizualizace. Vyzkoušejte různé metody a zjistěte, co vám nejlépe vyhovuje.

Pravidelně cvičte, ale ne těsně před spaním

Pravidelné cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak dlouhodobě podpořit kvalitu spánku i celkové zdraví. Studie ukázala, že u starších jedinců cvičení pomohlo zkrátit dobu potřebnou k usínání na polovinu a prodloužilo dobu spánku v průměru o 41 minut. [19] U osob s těžkou nespavostí přineslo cvičení více pozitivních účinků než užívání většiny léků. Cvičení snížilo čas usínání o 55 %, celkovou noční bdělost o 30 % a úzkost o 15 %, zatímco prodloužilo celkovou dobu spánku o 18 %. [20] Přestože je pravidelné cvičení pro kvalitu spánu prospěšné, neměli byste jej provádět pozdě večer. Stimulační účinky cvičení zvyšují bdělost a hladiny hormonů jako epinefrin nebo adrenalin, což může způsobovat problémy s usínáním.

Závěrem

Spánek je klíčový pro psychickou a fyzickou výkonnost i celkové zdraví. Přesto mnoho lidí kvalitě a délce spánku nepřikládá dostatečný význam a jejich spánek je tak dlouhodobě nedostatečný. Pokud je pro vás důležité optimální zdraví a psychická pohoda, doporučujeme vám nastavit si spánek jako jednu z hlavních priorit (spolu se zdravou stravou a pravidelným pohybem). Podpořit jeho kvalitu můžete zařazením jednoho našeho tipu nebo i všech do každodenního života.

Doporučené produkty k suplementaci:

Glycine 100% – NutriWorks

Cherry Night – Viridian

Magnesium Bisglycinate – MyoTec

L-theanine & Lemon Balm – Viridian

ZMA – NutriWorks

Autor článku: Mgr.Tomáš Pavelek

Reference:

1. Campbell SS, Dawson D, Anderson MW. Alleviation of sleep maintenance insomnia with timed exposure to bright light. J Am Geriatr Soc. 1993 Aug;41(8):829-36

2. Fetveit A, Skjerve A, Bjorvatn B. Bright light treatment improves sleep in institutionalised elderly–an open trial. Int J Geriatr Psychiatry. 2003 Jun;18(6):520-6.

3. Gooley JJ, Chamberlain K, Smith KA, et al. Exposure to room light before bedtime suppresses melatonin onset and shortens melatonin duration in humans. J Clin Endocrinol Metab. 2011;96(3):E463-E472. doi:10.1210/jc.2010-2098.

4. Drake C, Roehrs T, Shambroom J, Roth T. Caffeine effects on sleep taken 0, 3, or 6 hours before going to bed. J Clin Sleep Med. 2013 Nov 15;9(11):1195-200.

5. Dhand R, Sohal H. Good sleep, bad sleep! The role of daytime naps in healthy adults. Curr Opin Pulm Med. 2006 Nov;12(6):379-82.

6. Giannotti F, Cortesi F, Sebastiani T, Ottaviano S. Circadian preference, sleep and daytime behaviour in adolescence. J Sleep Res. 2002 Sep;11(3):191-9.

7. Hemmeter U, Annen B, Bischof R, Brüderlin U, Hatzinger M, Rose U, Holsboer-Trachsler E. Polysomnographic effects of adjuvant ginkgo biloba therapy in patients with major depression medicated with trimipramine. Pharmacopsychiatry. 2001 Mar;34(2):50-9.

8. Bannai M, Kawai N. New therapeutic strategy for amino acid medicine: glycine improves the quality of sleep. J Pharmacol Sci. 2012;118(2):145-8.

9. Barton DL, Atherton PJ, Bauer BA, Moore DF Jr, Mattar BI, Lavasseur BI, Rowland KM Jr, Zon RT, Lelindqwister NA, Nagargoje GG, Morgenthaler TI, Sloan JA, Loprinzi CL. The use of Valeriana officinalis (Valerian) in improving sleep in patients who are undergoing treatment for cancer: a phase III randomized, placebo-controlled, double-blind study (NCCTG Trial, N01C5). J Support Oncol. 2011 Jan-Feb;9(1):24-31.

10. de Baaij JH, Hoenderop JG, Bindels RJ. Magnesium in man: implications for health and disease. Physiol Rev. 2015 Jan;95(1):1-46.

11. Lu K, Gray MA, Oliver C, Liley DT, Harrison BJ, Bartholomeusz CF, Phan KL, Nathan PJ. The acute effects of L-theanine in comparison with alprazolam on anticipatory anxiety in humans. Hum Psychopharmacol. 2004 Oct;19(7):457-65.

12. Sayorwan W, Siripornpanich V, Piriyapunyaporn T, Hongratanaworakit T, Kotchabhakdi N, Ruangrungsi N. The effects of lavender oil inhalation on emotional states, autonomic nervous system, and brain electrical activity. J Med Assoc Thai. 2012 Apr;95(4):598-606.

13. Ekman AC, Vakkuri O, Ekman M, Leppäluoto J, Ruokonen A, Knip M. Ethanol decreases nocturnal plasma levels of thyrotropin and growth hormone but not those of thyroid hormones or prolactin in man. J Clin Endocrinol Metab. 1996 Jul;81(7):2627-32.

14. Lee KA, Gay CL. Can modifications to the bedroom environment improve the sleep of new parents? Two randomized controlled trials. Res Nurs Health. 2011 Feb;34(1):7-19.

15. Okamoto-Mizuno K, Tsuzuki K, Mizuno K. Effects of mild heat exposure on sleep stages and body temperature in older men. Int J Biometeorol. 2004 Sep;49(1):32-6.

16. Afaghi A, O’Connor H, Chow CM. High-glycemic-index carbohydrate meals shorten sleep onset. Am J Clin Nutr. 2007 Feb;85(2):426-30.

17. Afaghi A, O’Connor H, Chow CM. Acute effects of the very low carbohydrate diet on sleep indices. Nutr Neurosci. 2008 Aug;11(4):146-54.

18. Marschall-Kehrel D. Update on nocturia: the best of rest is sleep. Urology. 2004 Dec;64(6 Suppl 1):21-4.

19. King AC, Oman RF, Brassington GS, Bliwise DL, Haskell WL. Moderate-intensity exercise and self-rated quality of sleep in older adults. A randomized controlled trial. JAMA. 1997 Jan 1;277(1):32-7.

20. Passos GS, Poyares D, Santana MG, Garbuio SA, Tufik S, Mello MT. Effect of acute physical exercise on patients with chronic primary insomnia. J Clin Sleep Med. 2010 Jun 15;6(3):270-5.

 

 


Nepodceňujme důležitost spánku – ovlivňuje výkon, hmotnost, koncentraci i náladu

10.11.2020

 

Kvalitní spánek je jedním z klíčových faktorů pro vaše celkové zdraví. Je minimálně stejně důležitý jako zdravé stravování a dostatek fyzických aktivit. Bohužel existuje mnoho okolností, které mohou jeho přirozené vzorce narušovat. Lidé tak v současné době obecně spí méně než v minulosti a také kvalita spánku je oproti minulosti nižší. Níže si ukážeme proč je kvalitní spánek důležitý a co můžete udělat pro zvýšení jeho kvality.

Nekvalitní spánek může souviset s přibíráním tělesné hmotnosti

Lidé s nedostatkem spánku mají tendenci mít vyšší tělesnou hmotnost než ti, kteří mají spánku dostatek. Ve skutečnosti může být nedostatek spánku jedním z nejsilnější rizikových faktorů rozvoje obezity. V jedné ze studií bylo pozorováno, že u dětí a dospělých s nedostatkem spánku bylo riziko výskytu obezity vyšší o 89 %, resp. 55 %. [1] Předpokládá se, že účinky spánku na přírůstek tělesné hmotnosti jsou kombinací více faktorů, např. hormonální hladiny nebo motivace ke cvičení. [2]

Studie také ukazují, že jedinci s nedostatkem spánku mají větší chuť k jídlu a mají tendenci konzumovat více kalorií. Spánková deprivace může mít vliv na denní výkyvy v hladinách hormonů, které regulují apetit. Při nedostatku spánku dochází k navýšení hladin ghrelinu, což je hormon, který stimuluje chuť k jídlu. Naopak se snižují hladiny leptinu, který chuť k jídlu potlačuje. [3]

Pokud tedy usilujete o redukci hmotnosti, je kvalita spánku naprosto zásadní.

Kvalitní spánek může zlepšit koncentraci a produktivitu

Spánek je klíčový pro nejrůznější funkce mozku, které zahrnují mimo jiné koncentraci, produktivitu a mentální výkonnost. Všechny tyto aspekty mohou být negativně ovlivněny nedostatkem spánku. Dobrým příkladem je studie, které se účastnili stážisté v nemocnici. Stážisté, kterým byla prodloužena pracovní doba na více než 24 hodin, udělali během služby o 36 % více závažných chyb než ti, kteří měli možnost pravidelného spánku. [4]

Další studie ukázala, že nedostatek spánku může negativně ovlivňovat některé mozkové funkce v podobné míře jako intoxikace alkoholem. [5]

Jiné studie zároveň potvrzují, že dostatek kvalitního spánku pomáhá u dětí i dospělých zlepšovat dovednosti při řešení problémů a zvyšuje výkonnost paměti. [6,7]

Spánek může mít vliv na sportovní výkonnost

Bylo prokázáno, že kvalitní spánek podporuje sportovní výkonnost. Studie, které se účastnili hráči basketbalu, ukázala, že delší spánek významně zlepšuje rychlost, přesnost, reakční čas a psychickou pohodu hráčů. [8]

Studie provedená na více než 2800 ženách vyššího věku navíc ukázala, že nedostatek spánku je spojen s nižší fyzickou výkonností a funkčními omezeními. U žen s nedostatkem spánku byla pozorována pomalejší chůze, menší síla úchopu a vetší obtíže při provádění samostatných činností. [9]

Nedostatek spánku může vést k rozvoji srdečních onemocnění a cukrovky

Kvalita a délka spánku může mít zásadní vliv na mnoho zdravotních rizikových faktorů a rozvoj některých chronických onemocnění včetně onemocnění srdce. Metaanalýza 15 studií ukázala, že jedinci, kteří nemají dostatek spánku, jsou vystaveni mnohem většímu riziku výskytu srdečních onemocnění nebo cévní mozkové příhody než ti, kteří pravidelně spí 7-8 hodin denně. [10]

Nedostatek spánku má také vliv na metabolismus glukózy a riziko rozvoje diabetu 2. typu. U mladých mužů, kterým byl omezen spánek na 4 hodiny po dobu 6 po sobě jdoucích nocí, byly pozorovány příznaky prediabetu. Tyto příznaky odezněly během týdne po návratu k dostatečnému množství spánku. [11]

I další studie ukázaly, že osoby, které dlouhodobě spí méně než 6 hodin denně, jsou vystaveny zvýšenému riziku rozvoje diabetu 2. typu. [12,13]

Špatný spánek ovlivňuje emoce a může souviset s depresemi

Vědci se domnívají, že nekvalitní spánek může ovlivňovat schopnost rozpoznávat důležité sociální podněty a zpracovávat emocionální informace. Několik studií prostřednictvím testu rozpoznávání emocí v obličeji potvrdilo, že nedostatek spánku snižuje schopnost sociální interakce. Jedinci s nedostatkem spánku měli také sníženou schopnost rozpoznávat projevy hněvu nebo štěstí. [14]

Poruchy spánku jsou silně spojeny také s psychickými problémy a depresemi. Odhaduje se, že více než 90 % osob trpících depresemi má také sníženou kvalitu spánku. Nekvalitní spánek může být v některých případech spojen také s vyšším rizikem sebevraždy. Osoby s poruchami spánku, jako je nespavost nebo spánková apnoe, obecně vykazují vyšší míru depresí než osoby, které těmito poruchami netrpí. [15]

Spánek má vliv na imunitu a zánětlivost

Nedostatečné množství a kvalita spánku zhoršují funkce imunitního systému. Velká dvoutýdenní studie sledovala vývoj onemocnění potom, co byly sledované osoby vystaveny působení viru způsobujícího běžné nachlazení. Bylo zjištěno, že u osob, které spaly méně než 7 hodin denně, byla téměř třikrát vyšší pravděpodobnost rozvoje onemocnění než u těch, kteří spali denně 8 a více hodin. Pokud tedy býváte často nachlazení, ujistěte se, že spíte alespoň 8 hodin denně. [16]

Nedostatek spánku může vést k rozvoji zánětů a poškození buněk. Nekvalitní spánek je silně spojen s dlouhodobým zánětem zažívacího traktu u poruch, jako je zánětlivé onemocnění střev. Jedna studie ukázala, že u pacientů s Crohnovou chorobou, kteří měli nedostatek spánku, bylo dvakrát vyšší riziko relapsu než u pacientů, kteří spali dostatečně. [17] V rámci léčby osob s dlouhodobými zánětlivými problémy by se tak neměl význam spánku rozhodně zanedbávat.

Závěrem

Dostatečná kvalita a délka spánku je nezbytným předpokladem pro vaše psychické i fyzické zdraví. Spánek může mít vliv na vaši tělesnou hmotnost, sportovní výkonnost, psychický stav, imunitu i rozvoj některých chronických onemocnění. Na způsoby, jak přirozeně podpořit kvalitu vašeho spánku se podíváme v příštím díle.

Autor: Mgr.Tomáš Pavelek

Reference:

1. Cappuccio FP, Taggart FM, Kandala NB, et al. Meta-analysis of short sleep duration and obesity in children and adults. Sleep. 2008;31(5):619-626.

2. Di Milia L, Vandelanotte C, Duncan MJ. The association between short sleep and obesity after controlling for demographic, lifestyle, work and health related factors. Sleep Med. 2013 Apr;14(4):319-23.

3. Taheri S, Lin L, Austin D, Young T, Mignot E. Short sleep duration is associated with reduced leptin, elevated ghrelin, and increased body mass index. PLoS Med. 2004 Dec;1(3):e62.

4. Landrigan CP, Rothschild JM, Cronin JW, Kaushal R, Burdick E, Katz JT, Lilly CM, Stone PH, Lockley SW, Bates DW, Czeisler CA. Effect of reducing interns’ work hours on serious medical errors in intensive care units. N Engl J Med. 2004 Oct 28;351(18):1838-48.

5. Williamson AM, Feyer AM. Moderate sleep deprivation produces impairments in cognitive and motor performance equivalent to legally prescribed levels of alcohol intoxication. Occup Environ Med. 2000 Oct;57(10):649-55.

6. Walker MP, Liston C, Hobson JA, Stickgold R. Cognitive flexibility across the sleep-wake cycle: REM-sleep enhancement of anagram problem solving. Brain Res Cogn Brain Res. 2002 Nov;14(3):317-24.

7. Könen T, Dirk J, Schmiedek F. Cognitive benefits of last night’s sleep: daily variations in children’s sleep behavior are related to working memory fluctuations. J Child Psychol Psychiatry. 2015 Feb;56(2):171-82.

8. Mah CD, Mah KE, Kezirian EJ, Dement WC. The effects of sleep extension on the athletic performance of collegiate basketball players. Sleep. 2011 Jul 1;34(7):943-50.

9. Goldman SE, Stone KL, Ancoli-Israel S, Blackwell T, Ewing SK, Boudreau R, Cauley JA, Hall M, Matthews KA, Newman AB. Poor sleep is associated with poorer physical performance and greater functional limitations in older women. Sleep. 2007 Oct;30(10):1317-24.

10. Cappuccio FP, Cooper D, D’Elia L, Strazzullo P, Miller MA. Sleep duration predicts cardiovascular outcomes: a systematic review and meta-analysis of prospective studies. Eur Heart J. 2011 Jun;32(12):1484-92.

11. Spiegel K, Leproult R, Van Cauter E. Impact of sleep debt on metabolic and endocrine function. Lancet. 1999 Oct 23;354(9188):1435-9.

12. Gottlieb DJ, Punjabi NM, Newman AB, Resnick HE, Redline S, Baldwin CM, Nieto FJ. Association of sleep time with diabetes mellitus and impaired glucose tolerance. Arch Intern Med. 2005 Apr 25;165(8):863-7.

13. Cappuccio FP, D’Elia L, Strazzullo P, Miller MA. Quantity and quality of sleep and incidence of type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis. Diabetes Care. 2010 Feb;33(2):414-20.

14. Guadagni V, Burles F, Ferrara M, Iaria G. The effects of sleep deprivation on emotional empathy. J Sleep Res. 2014 Dec;23(6):657-663.

15. Hayley AC, Williams LJ, Venugopal K, Kennedy GA, Berk M, Pasco JA. The relationships between insomnia, sleep apnoea and depression: findings from the American National Health and Nutrition Examination Survey, 2005-2008. Aust N Z J Psychiatry. 2015 Feb;49(2):156-70.

16. Cohen S, Doyle WJ, Alper CM, Janicki-Deverts D, Turner RB. Sleep habits and susceptibility to the common cold. Arch Intern Med. 2009 Jan 12;169(1):62-7.

17. Tang Y, Preuss F, Turek FW, Jakate S, Keshavarzian A. Sleep deprivation worsens inflammation and delays recovery in a mouse model of colitis. Sleep Med. 2009 Jun;10(6):597-603.


ZMĚNA OTEVÍRACÍ DOBY

11.11.2020

Vážení zákazníci,

Dovolujeme si Vás upozornit na změnu otevírací doby:

16.11. – Z technických důvodů ZAVŘENO.
17.11. – Z důvodu státního svátku ZAVŘENO.

Děkujeme za pochopení.

Tým Foractiv.cz.


Vše důležité o vitamínu D – jak vybrat ten opravdu kvalitní a proč volit rostlinný zdroj

26.10.2020

 

V souvislosti s přicházejícím zimním obdobím patří mezi nejdůležitější látky pro náš organismus vitamín D. Proto vám přinášíme článek z blogu společnosti Viridian Nutrition, která z hlediska kvality a využitelnosti patří celosvětově mezi výrobci vitamínu D ke špičce.

Shrneme si nejdůležitější vlastnosti tohoto vitamínu a také se budeme věnovat rozdílu mezi běžnými, levnějšími doplňky, v nichž je vitamín D pocházející z živočišných zdrojů, a těmi více pokročilými ze zdrojů rostlinných.

Jakou má vitamín D v organismu úlohu?

Naše kůže produkuje vitamín D přirozeně při vystavení slunečnímu záření v letních měsících. Vitamín D je rozpustný v tucích a je pro organismus nezbytný v mnoha oblastech:

  • Přispívá k normálnímu stavu kostí a zubů
  • Přispívá k normálnímu stavu svalů
  • Přispívá k normálnímu imunitnímu systému
  • Přispívá k normálnímu vstřebání vápníku a fosforu
  • Přispívá k normální hladině vápníku v krvi
  • Vápník a vitamín D pomáhají snížit ztrátu kostních minerálů u žen po menopauze

Zimní období, současný životní styl, kdy se zvětšuje čas strávený vevnitř, nadužívání opalovacích krémů a nošení oblečení zakrývajícího ruce a nohy má výrazný dopad na schopnost kůže produkovat vitamín D. To vede k široce rozšířenému problému – deficienci vitamínu D. To způsobuje mimo jiné křivici, jejíž výskyt každoročně narůstá.  Hladinu vitamínu D však lze efektivně doplnit pomocí doplňků stravy.

Kdo je nejvíce ohrožen nízkou hladinou vitamínu D?

Senioři, malé děti, lidé s tmavší kůží a ti, kteří netráví příliš mnoho času venku. Současná doporučení pro Velkou Británii udávají 400iu vitamínu D jako doporučenou denní dávku, která by se měla suplementovat v zimních měsících.

Můžu získat vitamín D z jídla?

Vitamín D je obsažen ve vejcích, mléku a rybách, nicméně ho není tolik, aby pokryl potřebu vyžadovanou v zimních měsících. Proto je vhodné zařadit doplněk stravy.

Jaké je doporučení vlády pro příjem vitamínu D?

Ve Velké Británii je pro dospělé i děti doporučeno 400iu v období od října do března. Aktuálně se s pokračující karanténou doporučuje pokračovat v příjmu 41 µg vitamínu D 400iu i v průběhu jara a léta. Pokud jste diagnostikováni s deficiencí vitamínu D, mohou být potřebné i vyšší dávky.

Kolik vitamínu bychom měli brát, abychom eliminovali možné problémy?

To záleží na našem věku, barvě kůže, čase stráveném na slunci a podobně. Různé studie doporučují různá množství vitamínu.

  • Vláda (VB) doporučuje 400iu vitamínu d denně
  • Dospělí, senioři a těhotné ženy by měly brát 1500 až 2000 iu denně
  • Děti od 0 do 1 roku by měli přijímat 400 iu denně
  • Děti od 1 do 12 let by měly přijímat od 600 do 1000 iu denně

Oblíbená britská značka Viridian Nutrition nabízí etické doplňky stravy s nulovým obsahem pojiv a balastních aditiv. Jako zdroj jsou využívány ty nejkvalitnější suroviny a to přednostně z prověřené lokální produkce, které jen těžko hledají konkurenci. Výjimkou není ani řada produktů s obsahem vitamínu D, který je dostupný v kapslové i tekuté formě, pro dospělé i děti.

Je vitamín D veganský?

Doplňky s vitamínem D jsou široce dostupné, je však třeba mít na paměti, že většina z nich je získána z lanolinu z ovčí vlny. Ten je nevhodný pro vegany, problémy s ním mívají i malé děti.

Doplňky značky Viridian Nutrition obsahují vitamín D3 získaný z lišejníku = 100% rostlinný zdroj.

Jaký je rozdíl mezi vitamínem D2 a D3?

Existují dvě hlavní formy vitamínu D – D2 a D3. Platí, že vitamín D3 je v těle transformován do aktivní formy vitamínu D rychleji než vitamín D2. Na druhou stranu však neexistuje BIO vitamín D3, pro ty, kteří chtějí BIO, je tedy lepší vitamín D2.

Vitamín D3 je nejčastěji (v běžných doplňcích stravy) získáván z živočišných zdrojů (lanolinu), kromě výjimek v doplňcích stravy nejvyšší kvality, kde je vitamín D3 získán z lišejníku. Vitamín D2 se získává z hub či jiných rostlinných zdrojů.

Doplňky Viridian Nutrition s obsahem vitamínu obsahují veganskou (rostlinnou) formu vitamínu D3 (a také vitamín D2 v BIO kvalitě získaný z hub).

Jaké doplňky stravy s obsahem vitamínu D je vhodné vybírat?

Takové, které mají 100% obsah účinných látek, žádná plnidla, chemická aditiva nebo sladidla.

Doporučené doplňky pro suplementaci:

Autor článku: Tomáš Kouřil

zdroj:

https://www.viridian-nutrition.com/blog/qa/vitamin-dqa