Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»

Aktuality / Články


Vitamin K – neznámý, ale přece tolik důležitý

16.07.2016

Vitamín K patří mezi méně známé vitamíny, při tom se ale zásadně podílí na důležitých procesech v organismu. Patří do skupiny rozpustné v tucích (A, D, E, K) a je velice důležitý pro krevní strážení, což ale zdaleka není jeho jediná funkce. Vyskytuje se ve více formách a proto má vliv na různé oblasti. Je na příklad zásadní pro zabránění tzv. ucpávání tepen a s tím souvisejících srdeční chorob, pomáhá předcházet osteoporóze, může pomoci při prevenci rakoviny, vzniku nepříjemných kostních výrůstků, vzniku zubního kazu, a tak dále.

Formy vitamínu K:

Vitamín K1: kriticky důležitý pro krevní srážení – aktivuje koagulační kaskádu a podílí se na produkci koagulačních faktorů. Aktivuje i další proteiny, na příklad ty, které jsou přítomny ve stěnách arterií a tím zabraňuje jejich kalcifikaci.

Není problém získat jeho dostatečné množství z potravy (Vitamín K1 najdeme především v listové zelenině – špenátu, kapustě, růžičkové kapustě a jinde), problém ale nastává s jeho vstřebatelností. Dostává se do jater, kde také převážně zůstává a pomáhá udržovat správné krevní srážení, mnohdy je ale kvůli horší vstřebatelnosti vitamín K doplňovat vhodnou suplementací.

Vitamín K2:  hraje nesmírně důležitou roli při ukládání vápníku do míst, kde je v těle zapotřebí (kosti, zuby) a naopak jeho „odvádění“ z míst, kde potřebný není, což jsou např. arterie a měkké tkáně. Děje se tak prostřednictvím aktivace proteinu zvaného osteokalcin důležitého pro navázání vápníku do kostní hmoty. Vitamín K2, jak bylo zmíněno výše, je tedy úzce spjatý s prevencí osteoporózy, některými srdečními chorobami, ale také se zánětlivými onemocněními.

Tato forma vitamínu K je produkována přirozeným procesem fermentace bakteriálním kvašením v našich střevech, avšak spoustu z těchto prospěšných bakterií vyloučíme stolicí. Dalším zdrojem vitamínu K2 jsou fermentované potraviny (kimchi, tempeh, natto).

Aby to ale nebylo tak snadné, je třeba si uvědomit, že i samotný vitamín K2 je zastoupený v několika formách. Jsou jimi forma zvaná  MK – 8 a MK-9 (nacházející se především v mléčných výrobcích), MK-4 (nacházející se např. ve žloutcích a kvalitním másle) a v přirozené formě MK-7, jejichž zdrojem jsou již  zmíněné, určité fermentované potraviny. Dvě posledně zmíněné formy vitamínu K2, a to MK-4 a MK-7 jsou nejdůležitější.

Nejvyšší obsah vitamínu K2, a to jeho aktivní formy MK-7 má snad dnes již docela dobře známé natto, což je produkt fermentace sojových bobů. Pro mnoho lidí je však jeho chuť i vzhled naprosto nepřijatelná, naštěstí jsou na trhu k dostání i kvalitní suplementy obsahující zdroj MK-7 pocházející právě z natta. Dobrým zdrojem vitamínu K2 (ale v podstatně nižším množství) jsou však např. i sýry typu Gouda a Brie. Specifický kmen bakterií produkující vitamín K2 je přítomen i v Miso pastě či tempehu, jejich množství je však podstatně nižší a získáte jej za podmínky, že miso pastu či tempeh nevystavíte vysokým teplotám např. vařením.

Přesné množství vitamínu K2, které by bylo ideální pro denní příjem, není ještě zcela přesně určeno, proto doporučuju potraviny, které jsou zdrojem forem vitamínu K, přijímat denně alespoň v malém množství.

Je důležité si uvědomit, že vitamín K působí synergicky s dalšími minerály a vitamíny – jedny bez druhých nemohou zcela plnit své funkce. V tomto případě jde o čtveřici vitamínu K, vitamínu D, vápník a hořčík. Není tedy dobré cíleně navyšovat např. jen množství samotného vápníku jako cílenou prevenci osteoporozy a podpory zdravých, pevných kostí a zubů.  Vitamín K, D, vápník a hořčík jsou spoluhráči, kteří hrají jen jako jeden tým.  Vitamín D stimuluje totiž tvorbu osteokalcinu a vitamín K2 je důležitý, jak bylo uvedeno, pro jeho aktivaci.

Vápník dodáváný bez dostatečného množství vitamínu D a K může způsobit spíše nežádoucí účinky a podobně to platí i naopak. Pokud je vitamín D užíván jako doplněk – suplement, například v zimních měsících, kdy se nám nedostává příliš slunečních paprsků, je nutné součastně zajistit i zdroj vitamínu K2. V opačném případě by mohlo dojít i k předávkování vitamíném D a jeho toxicitě pro tělo.

Zdroje:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19179058

http://www.nattopharma.com/new-study-shows-evidence-that-menaq7-positively-impacts-inflammation.html

http://www.nattopharma.com/dietary-supplements.html