Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»

Aktuality / Články


Víte, jak zefektivnit působení glukosaminu na bolavé klouby?

06.05.2016

128

Všichni jsme se jistě setkali s glukosaminem, po kterém sáhneme, pokud potřebujeme úlevu a regeneraci pro namáhaný a často přetěžovaný pohybový aparát (bolesti kloubů, záněty a otoky).Těmito problémy trpí už prakticky každý z nás, což ostatně dokládá i procentuální statistika hovořící o rapidně přibývajícím počtu artróz, kde výjimku netvoří ani mladí lidé. A jedním z nejlepších způsobů, jak klouby podpořit a ulevit od bolesti, je užívání kombinace glukosaminu a omega-3 mastných kyselin.

Vysvětleme si, proč. Glukosamin je prekurzorem pro glykosaminoglykany, které jsou hlavní složkou kloubní chrupavky, vazů a šlach. Glukosamin tedy přímo podporuje tvorbu chrupavky. Proto můžete užíváním suplementů s jeho obsahem kloubům výrazně ulevit a snížit i riziko zhoršování jejich stavu. Účinek lze ještě posílit kombinovaným užíváním s omega-3, nejlépe ve formě Krill oleje.

Proč právě s omega-3 mastnými kyselinami? Je obecně známo, že omega-3 mastné kyseliny, které jsou nejvíce zastoupené v rybím oleji, mají, mimo jiné, silné protizánětlivé účinky (zánět je součástí artrózy) a pomáhají potlačit vznikající zánětlivou reakci.

Krill olej navíc obsahuje velice silný antioxidant zeaxanthin chránící nejenom samotný Krill olej před oxidací, ale poskytující silný antioxidační účinek i pro tělo. U zeaxanthinu se navíc předpokládá, že může být silnějším pomocníkem při zánětlivých onemocněních než samotné omega-3 mastné kyseliny. Krill olej také díky fosfolipidové struktuře mnohem snáze proniká přímo do buněk.

Bylo prokázáno, že kombinací glukosaminu s omega-3 mastnými kyselinami dochází k mnohem vyšší úlevě od bolesti a dalších příznaků artrózy (např. ranní bolest a ztuhlost kyčlí), navíc za kratší dobu.

Přemýšlejme ale i nad příčinou kloubních problémů. Důležitý je vhodný sportovní režim, kvalitní a vyvážená strava, která nám dodá nejenom určitý poměr makronutrientů, tedy bílkovin, sacharidů a tuků, ale i dostatek mikronutrientů, jako jsou minerály a vitamíny. A v neposlední řadě je důležitý i odpočinek a umění alespoň chvíli relaxovat.

Zdroje: http://www.lifeextension.com/newsletter/2011/10/Study-Finds-Potential-for-Omega-3-Fatty-Acids-in-Prevention-and-Treatment-of-Arthritis/page-01?utm_source=2011Wk43-1&utm_medium=email&utm_term=Article&utm_content=Header&utm_campaign=eNewsletter&l=0#article

Donald; VOET. Biochemie. 1. vyd. Praha : Victoria Publishing, 1995

 

Certifikovaná výživová poradkyně Mgr. Monika Musilová