Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»

Aktuality / Články


Proč při cvičení používat kvalitní rukavice

06.01.2016

Abychom zodpověděli otázku, proč se při cvičení vyplatí používat kvalitní rukavice, musíme se podívat na anatomii ruky a na problémy, které přináší její přílišné namáhání.

Rukou vedou dva centrální nervy – ulnární a mediánní, které odpovídají za činnost ruky, a které souvisí s některými častými pohybovými problémy.  Syndrom karpálního tunelu je z nich patrně nejznámější, při jeho popisu se ale často míchá několik problémů dohromady.

Jak vidíte na obrázku, ulnární nerv prochází podél dlaně k malíčku a prsteníku. Na ohnutí ruky příliš nereaguje, naopak na tlak na thernání oblast (sval palce) reaguje velmi silně. Na příklad při jízdě na závodním kolem působí řidítka tlak na vnější oblasti dlaní a tím i na ulnární nerv. To má za následek znecitlivění a slabost svalového systému ruky.

Druhým zdrojem problému je střední nerv procházející malým tunelem v zápěstí (karpální tunel), přičemž přílišný tlak a časté ohýbání ústí v problém, který známe jako syndrom karpálního tunelu. Při něm nastává pocit znecitilivění palce, ukazováku a prostředníku. V některých vážných případech tato necitlivost až za dlouho po jízdě na kole nebo se ještě horší na příklad v noci, protože svalová tkáň v ruce má v nočních hodinách tendence částečně nabývat na objemu.

V souhrnu to znamená, že jakákoli bolest a necitlivost ruky je s 90% pravděpodobností způsobená jednou z následujících příčin:

● Tlakem na ulnární nerv vedoucí do malíčku a prsteníku
● Tlakem na karpální tunel, kterým prochází mediánní nerv vedoucí do ostatních prstů
● Nepřirozenou ohnutou pozicí ruky od zápěstí
● Otřesy a vibracemi dráždícími vazy a nervy

Kvalitní anatomicky tvarované a vypolstrované rukavice tomu dokáží předejít. Podstatným způsobem mírní akutní bolest a únavu rukou bezprostředně po tréninku, dovedou ale i předejít chronickým obtížím, které často nastávají po dlouhodobé a pravidelné námaze.