Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»

Aktuality / Články


Dáte si proteinovou tyčinku?

19.08.2015

Je libo proteinová tyčinka?

Taky si občas rádi smlsnete na nějaké té proteinové tyčince a říkáte si, že když už mlsat, tak alespoň tak, aby z toho měly něco i mé svaly, aby mě to chuťově uspokojilo, dle potřeby zasytilo, popřípadě poskytlo adekvátní, téměř plnohodnotnou alternativu svačiny, když už nemám možnost si ji nachystat, ALE současně, abych do sebe „necpal“ půl chemické továrny?

Tak se naučte číst, co vlastně vybraná tyčinka obsahuje. Nebojte se přečíst si, čeho obsahuje nejvíce, jakými kvalitními proteiny, sacharidy a jinými se může tyčinka pochlubit, copak vlastně stojí za její úžasnou chutí a hutnou konzistencí 🙂 , … ANEB jak bylo řečeno ve známém českém filmu: ….“A komu tím vlastně prospějete???“ 🙂

Co se vlastně na obalu tyčinky dozvíme?

Na prvním místě je nutné si uvědomit, že 1. složka uvedená ve složení tyčinky je ta, které je tam nejvíce a následují další složky, jejichž množství se samozřejmě snižuje.

Takže, pokud tyčinka, byť stojí docela dost peněz (což nemusí vždy znamenat kvalitu), má jako první složku uvedenou glukózo-fruktózový sirup, za ní následující mléčná čokoláda (i její složení je velmi důležité. To si také přečtěte, někdy je to docela dlouhé čtení J), pak už snad bude následovat nějaká ta bílkovina. Podívejte se opět, dle uvedeného pořadí, jaký, popř. jaké proteiny v tyčince jsou. V tyčince jsou jistě obsaženy i tuky, opět je důležité jaké (často je to palmový, palmojádrový olej aj). Ke konci seznamu může být uvedeno ovoce, pokud je tyčinka s nějakou ovocnou příchutí, dále mohou následovat různá zahušťovadla, konzervanty, umělá sladidla, snad i nějaké vitamíny by se našly (otázkou opět je, jaké a jak jsou zpracované).

Takže si vlastně, podle tohoto výčtu a pořadí, kupuji glukózo-fruktózový sirup obohacený o další méně či více kvalitní složky???!!!

No, každý si pak může udělat představu, jestli si pochutnává na kvalitní proteinové tyčince, která splňuje to, co od ní očekává a za kterou zaplatil nebo dal spoustu peněz za směs umělých sladidel, levných proteinů, zahušťovadel, plnidel, jednoduchých a navíc ještě uměle vytvořených cukrů, pro tělo nevyužitelných vitamínů a dalších, tělu dokonce škodlivých látek.

Pro příklad mohu uvést složení dvou různých tyčinek a udělejte si obrázek o tom, co z tyčinky můžete získat 🙂

  1. Proteinová tyčinka: glukózo-fruktózový sirup, mléčná čokoláda (cukr, kakaové máslo, plnotučné mléko, kakao, emulgátory, barvivo, ..), sójová bílkovina, syrovátkový proteinový koncentrát, sirup, sójové vločky, rostlinný tuk (palmový, palmojádrový, ..), vanilka (ve složení cukr, tuk, syrovátka, mléko, emulgátor,…), proslazené ovoce (ovoce, cukr, kyselina citronová, oxid siřičitý), kukuřičná krupice, bramborová kaše, cukr, pšeničná vláknina, emulgátor, guarová guma, aroma, L-lecitin, multivitamín, L-isoleucin, L-valin, konzervant, …
  2.  Mléčná bílkovina 35%, rozpustná kukuřičná vláknina, mandle 15%, glycerol, kakaové máslo, voda, maliny, přírodní aroma, kyselina citronová, mořská sůl, stévie, antioxidant DeltaGold.

Takže???

Koupíte si proteinovou tyčinku nebo „proteinovou tyčinku“ ???

A prospějete tím sobě nebo firmám, kterým je jedno, že vám dávají „chemický paskvil“ a na prvním místě mají zisk???

Mgr. Monika Musilová

Certifikovaný poradce pro výživu a suplementaci