Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»

Aktuality / Články


Adaptogeny pomáhají mírnit stres a napětí

05.06.2015

Protože je každý z nás mnohdy vystaven stresovým situacím, kdy jednáme pod tlakem a ve spěchu, měli by jsme si uvědomit, jaký to má vliv na naše tělo. Tím, že jsme v napětí, úzkosti, neustálém spěchu, neumíme odpočívat, relaxovat, snažíme se neustále zaměstnávat naši hlavu nepřeberným množstvím myšlenek, využíváme jakoukoliv minutku k tomu, abychom něco zvládli, vyřídili pár dalších schůzek či vzkazů,… a to den za dnem, týden za týdnem, měsíc za měsícem.

Jakoby člověk zapomněl, že se narodil proto, aby žil, aby žil pro sebe, pro své blízké, pro přátele. Aby měl radost z každého dne, aby tu byl pro toho, kdo ho potřebuje nebo pro toho, kdo by ho chtěl potěšit,….nenarodili jsme se proto, abychom celý život strávili vstáváním v pět nebo v šest ráno, se snídaní ve stylu kousání do bílé housky s něčím při oblékání, k tlačenicím na silnicích, ke každodenní nutné práci, a to včetně dní, kdy jsme opravdu vyčerpaní nebo nemocní,… nenarodili jsme se proto, abychom se „honily“ jen za penězy a za budoucností. I když, v dnešní společnosti jsou peníze bohužel hodně důležité a ovlivňují skutečně mnoho. Ale přesto, můžeme tu být třeba i chvíli jen sami pro sebe. To si přece každý z nás zaslouží. Můžeme se přece alespoň v klidu najíst, popovídat si s rodinou, s přáteli, zajít si po práci zasportovat, zaslouženě zrelaxovat třeba jen na dece venku na sluníčku, dát si něco dobrého a zdravého, co si sami, dle libosti ukuchtíme. A jak mi říkal jeden moc příjemný manželský pár, který se snaží lidem pomoct přes jejich mysl: „máme právo volby“. Ono se nám to totiž všechno vrátí a bohužel většinou v poškozeném zdraví. Počínaje špatným trávením (průjmy, zácpy, nafouklá bříška, plynatost,..), přes žaludeční vředy, aknózní nebo jinak „poškozenou“ plet, migrény, vzniklými alergiemi, a můžeme pokračovat.

Každodenní shon můžeme prozatím, než se naučíme najít si chvilenku pro sebe, zmírnit nebo můžeme organismus „obrnit“ něčím, co nám nabízí sama příroda. Jsou to tzv. adaptogeny, tedy látky (nejlépe přírodního původu), které prokazatelně zvyšují odolnost organismu proti stresovým situacím, úzkosti, tělesné únavě, pomáhají zlepšit paměť a koncentraci, vytrvalost. Pomáhají zvyšovat odolnost proti infekcím a nádorům a své opodstatnění si najdou i u tzv. únavového syndromu. Zajímavou vlastností je také to, že zpomalují stárnutí a degenerativní pochody. Dokáží udržovat rovnováhu hormonů a imunitního systému. Pomáhají organismu udržovat optimální homeostázu, tedy schopnost organismu udržovat stabilní vnitřní prostředí. Co je velice důležité je to, že nemají žádné vedlejší účinky, samozřejmě platí i zde, že nic se nesmí přehánět a vše jen s mírou a dle individuálního tělesného stavu a potřeb.

 

Příkladem rostlin s adaptogenním působením jsou např. Ženšen (Ginseng), Klanopraška čínská (Schizandra chinensis), Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) aj.

Další výhodou adaptogenních látek je to, že udržují, oproti klasickým „kofeinovým bombám“ úroveň fyzické, ale i mentální výkonnosti stále nad průměrnou úrovní a co je neméně zajímavé je i skutečnost, že výkonnost se po dosažení maxima nesnižuje na minimum, jako je tomu u běžných kofeinových směsí, ale stále se udržuje na mírně zvýšené úrovni.