Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»

Aktuality / Články


Aminokyselinový pool a svalová hmota – část I.

15.05.2015

Jak je všeobecně známo, většina aminokyselin v lidském organizmu je peptidicky vázána v rámci jednotlivých forem bílkovin a jen malá část pohybující se mezi 0,5%-1%, tzv. aminokyselinový pool (AK-P), obsahuje výhradně volné formy aminokyselin. Právě z tohoto důvodu představuje aminokyselinový pool (dále jen AK-P) velmi důležitou bioaktivní součást, která je „neprodleně k dispozici“ v případě jakékoliv zátěže organizmu.

Na příklad u sportovce o hmotnosti 80 kg se velikost pohybuje mezi cca 70 g až 145 g v rámci plazmy a to jak v intracelulárním (nitrobuněčném), tak v extracelulárním (mimobuněčném) prostoru. AK-P má tedy zásadní vliv na veškeré interakce bílkovin a aminokyselin v našem těle včetně rovnováhy, obnovy a růstu svalové hmoty.

Základní součástí AK-P je všech 8 esenciálních aminokyselin (leucin, valin, isoleucin, fenylalanin, lysin, threonin, methionin, tryptofan)  + další pro AK-P důležité neesenciální, či podmíněně esenciální aminokyseliny: glutamin, glycin a alanin.

Mezi výše zmíněným intracelulárním a extracelulárním prostorem v rámci AK-P existuje samozřejmě citlivá rovnováha, kterou se vždy organizmus snaží co nejrychleji „dorovnat“. Kosterní svalovina, která tvoří okolo 40% celkové tělesné hmotnosti, obsahuje intracelulárně, tedy v rámci svalových buněk okolo 75% z celkového obsahu AK-P v těle! V případě fyzické zátěže, kdy dochází k  neprodlené spotřebě intracelulárního AK-P v rámci zatížených svalových partií, tak dorovnává organizmus tyto ztráty AK-P z extracelulární plazmy a následně z tzv. endogenních proteinových zdrojů, tedy např. svalových partií, které nejsou v daný moment zatíženy, tedy s nadsázkou a zjednodušeně řečeno – zatěžované svalové partie „požírají zásoby AK-P z těch nezatížených“. Tento zmíněný mechanizmus je pro tělo nejekonomičtější, proto je využíván přednostně.

Po ukončení fyzické aktivity se organizmus snaží dostat AK-P co nejrychleji do původní rovnováhy. Zde platí samozřejmě jednoduché pravidlo: „čím rychleji, tím lépe“ a to jak pro zrychlení regenerace, tak pro ideální nastartování syntézy svalových bílkovin. V příštím díle navážeme na toto téma ve velmi „horké“ studii, která v rámci dané oblasti proběhla.

 

Reference:

Pitkanen HT1, Nykanen T, Knuutinen J, Lahti K, Keinanen O, Alen M, Komi PV, Mero AA. Free amino acid pool and muscle protein balance after resistance exercise. Med Sci Sports Exerc.2003 May;35(5):784-92.

Wolfe, RR., Regulation of muscle protein by amino acids, J.Nutr., 132, 3219S-3224S

Mauro G.Di Pasquale. Amino acids and proteins for the athlete

 

Autor článku: Jiří Žižlavský