Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»

Aktuality / Články


Zázračný jedlý strom moringa a jeho účinky!!!

03.11.2016

moringa-powder-nutrisslim-superfood-organic-vegan-rawSlyšeli jste už někdy o stromu moringa? V našich končinách ještě není tak známý, což je veliká škoda. Dá se totiž bezezbytku využít – od kořene až po plody. Všechny jeho části mají téměř zázračné účinky na naše zdraví.

 

Odkud pochází strom moringa? Jejím původním domovem je jižní podhůří Himalájí, odkud se přes Indii a Arábii rozšířila až do Afriky včetně Madagaskaru. Je známá také pod lidovými názvy Horseradish tree (křenový strom), Benzolive, Kelor nebo Drumstick tree (paličkový strom). Označení “křenový strom” má proto, že se její kořeny někdy používají jako náhražka křenu. Tato vcelku nenápadná rostlina (vzhledem ke své řidší a nepravidelné koruně), dosahuje výšky až 12 metrů a šířky až 30 centimetrů. Květy jsou menší, bílé a příjemně voní. Má výrazně velké a střídavé listy. Plody jsou tobolky ve tvaru lusku, které obsahují semena ve velikosti až lískového oříšku. Tato semena jsou bohatá na olej a ozdobená třemi křídly, odtud označení trojkřídlatá semena.

Nejznámější je moringa olejodárná (latinsky Moringa oleifera), která bývá pěstována i na plantážích. Tento stálezelený strom vám může trochu připomínat baobab, to díky svému dužnatému kmenu, který slouží jako zásobárna vody v obdobích sucha. Pro místní obyvatelstvo představuje moringa součást základních potravin – dokáže z ní spotřebovat naprosto vše včetně kořenů. Také proto můžeme moringu nazývat jedlým stromem.

Listy z moringy nejsou ani tak používány k léčivým účelům, ale jedí se prostě jako potravina a jsou oblíbeny jako zpestření jídelníčku v Indii a Africe. Místní obyvatelé je jedí syrové jako součást salátů, vaří je v omáčkách či polévkách a v případě nadbytku je i suší (sušené se drtí na prášek). Listy jsou zdrojem mnoha minerálů, vitamínů, bílkovin a proteinů. Obsahují například vitamín C nebo betakaroten, vápník, draslík a antioxidanty.

Plody jsou v podobě ještě nezralých, zelených lusků oblíbeny zejména v Indii. Jsou součástí jídelníčku, připravují se obdobně jako zelené fazolové lusky. Pokud plody dozrají, semena z nich se praží a místní obyvatelé je konzumují podobně jako my například ořechy.

Samotná semena obsahují velké množství oleje, který se po vylisování používá v kuchyni, ale je také součástí kosmetických přípravků. Jako zajímavost lze uvést, že prášek z rozdrcených semen používají místní obyvatelé na vyčištění kalné vody. Ve vodě rozpustné koagulační proteiny (srážlivé látky) „vyvločkují“ vodní zákal, který se usadí na dně nádoby. Tradičně se takto před vařením čistí voda v některých územích okolo Nilu.

Své využití mají i květy z této rostliny. Vaří se a používají se stejně jako listy do polévek a omáček.

Kořeny, o kterých už byla zmínka, se používají jako náhražka křenu, ale domorodci je musí velmi opatrně dávkovat, aby se jimi neotrávili, protože obsahují jedovatý alkaloid spirochin.

Kůra stromů slouží jako materiál pro výrobu hrubého vlákna, ze kterého se zhotovují rohože a provazy. A nazmar nepřijdou ani větve moringy olejodárné – jsou oblíbeným krmivem pro domácí zvířata, zejména velbloudy.

 

A jak pomáhá moringa lidem?

Kromě toho, že nám moringa dává mnoho surovin, můžeme využít i její léčivé účinky. Moringa se používá při léčbě velké škály nemocí, také se využijí téměř všechny její části:

  • Ø Kořeny se využívají při poruchách zažívání, proti břišním a střevním parazitům a jako lék na tlumení bolesti (opět je třeba pohlídat dávkování pro jejich jedovatost). Semena mají protizánětlivé a antipyretické působení, listy se využívají u kurdějí nebo osteomalacie.
  • Ø Listy se také používají k tlumení bolesti, horečce a vůbec při onemocnění horních cest dýchacích, či při hemoroidech. Květy mají povzbuzující (tonikum) a afrodisiakální účinek, ale na druhou stranu jsou nebezpečné, jelikož mohou vyvolat potrat. Semena se konzumují při horečce a zánětech. Používá se ale i míza z kmene, ta je využívána zejména u vředů. Místní ženy konzumují listy moringy, aby podpořily tvorbu mateřského mléka.

Moringu olejodárnou lze zakoupit jako prášek, tablety, kapsle nebo čaj. Z hlediska výživy a prospěšných látek jsou nejvýznamnější listy a plody, které jsou doslova nabité živinami a antioxidanty. Zelené listy obsahují chlorofyl, který okysličuje krev, zlepšuje tak látkovou výměnu a posiluje celkovou obranyschopnost těla. Moringa obsahuje rostlinný hormon zeatin, který tyto prospěšné složky dopravuje v těle přesně tam, kam je potřeba. Zeatin můžete znát také jako hormon mládí. Oddaluje stárnutí buněk a podporuje pokožku – ta je díky němu pružnější a mladistvější. Má také příznivý vliv na vyrovnání hormonální hladiny. Ajurvéda používá moringu při léčení až 300 nemocí.

Moringa také obsahuje:

  • Mangan přispívající ke zdravým kloubům a celému pohybovému aparátu.
  • Chrom, který pomáhá odbourávat stres.
  • Bór používaný při léčbě osteoporózy.
  • 18 esenciálních aminokyselin důležitých pro stavbu bílkovin.
  • 46 antioxidantů.
  • Všechny pro tělo důležité vitamíny.

Moringu olejodárnou můžeme bez nadsázky považovat za jednu ze superpotravin. Obsahuje vysokou koncentraci všech živin důležitých pro tělo. V zemích třetího světa představuje mnohdy jediný zdroj vitamínů a minerálů. Začněme moringu, tuto perfektní a 100% přírodní potravinu, konečně využívat i u nás!