Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»

Aktuality / Články


Chlorella vs spirulina!!!

21.10.2016

Výsledek obrázku pro chlorella vs spirulinaChlorella i spirulina patří mezi zelené superpotraviny, které mají díky obsahu chlorofylu charakteristické zelené zbarvení a díky vysokému obsahu živin vysoce pozitivní vliv na zdraví, díky čemuž si je mnozí lidé oblíbili. Avšak jaký je mezi nimi rozdíl a po jaké z těchto potravin sáhnout, není všem úplně jasné. Proto si vysvětlíme základní odlišnosti.

 

 

 

 

Základní rozdíly mezi chlorellou a spirulinou

 

Zaprvé, z funkčního hlediska pro člověka:

  • Spirulina je vhodnější k celkové výživě těla a dodání hodnotných nutričních látek
  • Chlorella je vhodnější k očištění organismu (detox).

Neznamená to však, že chlorella není k výživě těla vhodná. Znamená to jen, že spiruliná je ve většině případů pro tento účel vhodnější. Proč tomu tak je si vysvětlíme nyní:

Z botanického hlediska

 

Chlorella Tablets 125gSpirulina Tablets 125g

Chlorella je z botanického hlediska jednobuněčná sladkovodní řasa a tedy rostlina.

Spirulina je na druhé straně cyanobakterie (bakterie, které umí fotosyntézul), respektive sinice, jak zní běžný český výraz a tedy není rostlinou, ale bakterií!

Další rozdíl je pak ukryt ve vnitřní stavbě buněčných stěn chlorelly a spiruliny.

Buněčná stěna spiruliny je tvořena polysacharidem, se kterým trávicí enzymy lidského těla nemají problém a všechny živiny ukryté ve spirulině jsou bez problémů vstřebány. Proto je spirulina velmi dobrá pro výživu těla a nemusí se speciálně upravovat, aby se zvýšila její stravitelnost.

Naproti tomu, buněčná stěna chlorelly je tvořena polysacharidem, s kterým si lidský trávicí systém poradit nedokáže a živiny tak zůstanou nevyužity (pokud však nezasáhne ruka člověka, viz dále).

Proto se v případě chlorelly musí použít speciální technologie zpracování spočívající v dezintegraci (rozbití) buněčné stěny. Výsledný prášek je už pro člověka snadno stravitelný (a působí více detoxikačně než spirulina).

Nutnost zvláštního zpracování je důvod, proč je potřeba pečlivě vybírat výrobce.

Chlorella a její účinky na zdraví

Chlorella je díky detoxikačním schopnostem spojena hlavně s očistou těla. Tvoří součást jídelníčku většiny lidí, kteří se aktivně věnují očistným kúrám. Zdůrazňují se především očistné účinky na trávicí soustavu, v jejichž důsledku trávicí trakt pracuje efektivněji a živiny se lépe vstřebávají.

Očistné účinky jsou ale komplexní a chlorella pročistí celý organismus (nejvíce však působí ve střevech, díky kterým se pak může čistit zbytek těla).

Chlorella také obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, které doplňují pozitivní účinky detoxikace.

Důležité je vědět, že u chlorelly jde hlavně o očistu, neboli detoxikaci těla a to zejména střev.

Spirulina a její účinky na zdraví

Stejně jako chlorella, i spirulina obsahuje řadu vitamínů a minerálů a má vliv na fungování celého těla. Je cenným zdrojem komplexních a lehce vstřebatelných bílkovin, které obsahují široké spektrum aminokyselin. Významný je pozitivní účinek na mozek a nervovou soustavu. Spirulina má vysoký obsah vitaminu A, díky čemuž pozitivně ovlivňuje zrak a stav vlasů, nehtů a pokožky.

Více než na detoxikaci ji využijete na dodání živin do těla. To je hlavní rozdíl oproti chlorelle zaměřené více na očistu.

Spirulina Powder BIO 200gChlorella Powder BIO 200gNázorná tabulka srovnání chlorelly a spiruliny

 

Následující tabulka znázorňuje a zároveň vysvětluje, proč je chlorella lepší na detoxikaci a spirulina na výživu těla. Tabulka je zaměřena na hlavní rozdíly ve vlastnostech obou superpotravin.

Výhody Chlorella Spirulina
Kompletní potravina, který obsahuje vše, co lidské tělo potřebuje x x
Obsah kompletních bílkovin se všemi esenciálními aminokyselinami x x
12x stravitelnější bílkoviny než z hovězího masa x
Po mateřském mléce se jedná o nejbohatší přírodní zdroj GLA (zdravé mastné kyseliny gama-linolenové) x
Zasytí a snižuje nezdravé chutě x
Zvyšuje mentální jasnost x
Kontroluje hladinu cukru v krvi x x
Zvyšuje energii x x
Nejbohatší zdroj chlorofylu na zemi x
Detoxikuje tělo x
Podporuje správnou činnost jater x
Pomáhá proti zácpě x
Nakopává imunitní systém x
Zlepšuje zdraví střev a trávicího systému x

 

Zdroj [1]

Společné užívání spiruliny a chlorelly

Účinky obou zelených superpotravin jsou komplexní, ale ne identické a při užívání obou potravin se účinky žádným způsobem negativně neovlivňují, ale naopak dochází k vzájemnému doplnění.

Co schází chlorelle, to doplní spirulina a naopak. Užívat zároveň spirulinu i chlorellu je tedy efektivní způsob, jak s pomocí doplňků stravy pokrýt všechny oblasti, ve kterých by mohl být v důsledku nevyvážené stravy nedostatek.

Pokud se zaměřujete více na detoxikaci těla, lze chlorellu a spirulinu doplnit odštaveným mladým ječmenem (prodává se také jako usušený prášek), který působí detoxikačně v tkáních celého těla.